Kalejdoskop rewolucji: Braveheart

Udostępnij ten post!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
„Opowiem wam historię Williama Wallace’a. Historycy powiedzą, że jestem kłamcą, ale historię piszą ci którzy wieszali bohaterów”. Kto dorastał w latach 90tych i dwutysięcznych ten pamięta! Poniedziałek wieczór i „Braveheart” w ramach pasma Mega Hit Polsatu. To były czasy!
 
Jednak zanim wszystkim 20 i 30 latkom włączy się szalona nostalgia, ostrzegamy, że oglądany po latach Oskarowy przebój z 1995 roku trochę boli w oczy. Patos leje się z ekranu, a niektóre motywy i wątki mogą współczesnego widza przyprawić o całą masę przypadłości od ziewania, po soczystego facepalma. Niemniej wciąż jest to mocny kandydat dla tych z was, którzy szukają inspiracji do sesji Towarzyszy umiejscowionej w dalekiej przeszłości.
 
Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że mechanika systemu umożliwia przeprowadzenie rewolucji w dowolnej scenografii, którą gracze uznają za stosowną. Możecie walczyć o równe prawa dla androidów w odległej ziemskiej kolonii lub o niepodległość Szkocji, tak jak robił to William Wallace. Kluczem jest niesprawiedliwość i ucisk władzy, z którym muszą się zmierzyć wasi bohaterowie. Czego możecie się spodziewać oglądając „Waleczne serce”?
 
Na pewno ciekawych inspiracji dotyczących walki partyzanckiej. Film Mela Gibsona rzeczywiście położył duży nacisk na pokazanie sprytnych sposobów w jaki Szkoci dawali się we znaki Anglikom (kto pamięta ujęcie garstki Szkotów uciekających przed Anglikami i wyłaniające się zza góry posiłki?). Jak zauważa główny bohater, wojnę wygrywa się sprytem, a nie siłą mięśni. Jeżeli planujecie stworzyć postać Żołnierza, który w błyskotliwy sposób będzie kierował partyzantką – warto odkurzyć stary VHS 😉
 
Garść pomysłów na świetną postać Mistyka. Ostatnio napisaliśmy więcej o tym archetypie, który jest jedną z dziesięciu postaci oferowanych przez system. Pojawiający się w filmie Gibsona Irlandczyk bardzo zgrabnie wpisuje się w ten typ. Rozmawia z Bogiem, niby przewiduje przyszłość, a jego kompani nie mogą się zdecydować czy jest wariatem, czy oszustem. Bomba.
 
No i oczywiście płomiennych przemówień mówiących o wolności. Tu scenarzysta Randall Wallace rzeczywiście odwalił kawał niezłej roboty, bo nawet po latach pełne pasji kwestie Wallace’a wciąż robią wrażenie.
 
Reasumując: jeżeli nie straszna wam odrobina (no dobra raczej szufla) patosu, to wciąż jest to film, który warto obejrzeć. Z resztą może z tym trąceniem myszką to trochę przesadzamy? „Braveheart” wciąż jest na 34 miejscu najlepszych filmów wg Filmweb. Nostalgia czy pomyłka? Dajcie znać, co o tym myślicie!

ZOBACZ TEŻ!

Towarzysze ogólnie

Sesja 0

Sesja 0. Dla niektórych zbędny trud, który można by przerzucić na MG, dla nas absolutna podstawa fajnych sesji. Jeżeli już zebraliście ekipę, która chce razem

Towarzysze ogólnie

Więzi – relacje towarzyszy

Towarzysze to nie tylko gra o rewolucji, ale przede wszystkim o ludziach z ich marzeniami, wadami i dramatami. Każdą z waszych postaci opisuje pięć Atrybutów.

Towarzysze ogólnie

Drogi ku rewolucji!

Rewolucje mają bardzo różny przebieg. Od kończącego się dantejskimi scenami krwawego buntu, aż do budowania struktur partyjnych i legalnych wyborów. Towarzysze umożliwiają wam przeprowadzenie rebelii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *