Kalejdoskop rewolucji: Code Geass: Lelouch of the Rebellion

Udostępnij ten post!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Nękany i kryjący się w podziemiach ruch oporu, wszechmocna rodzina królewska o (już spełnionych) imperialnych ambicjach, mechy, supermoce i główny bohater, który zdecydowanie potrzebuje przepracować swoje traumy. Tak w dużym skrócie można by podsumować anime Code Geass: Lelouch of the Rebellion. Jednak dla wszystkich, którzy planują zagrać niedługo w Towarzyszy, ta seria może również posłużyć jako świetna inspiracja do sesji traktującej o rewolucji w dalekiej przyszłości oraz jako potencjalny materiał do tak zwanej refleksji ogólnej. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Akcja Code Geass dzieje się w alternatywnej rzeczywistości, w której Stany Zjednoczone nigdy nie powstały, Brytyjski (czy raczej Brytański) imperializm nigdy się nie załamał, a Święte Imperium, kawałek po kawałku, zdobywa świat. Jedyną nadzieją wydaje się być ruch oporu ze Strefy 11, która kiedyś była Japonią. Pod Brytannskim butem, mieszkańcy Strefy 11 zostali przesiedleni do gett i zmuszeni do katorżniczej pracy ku czci Wielkiego Imperatora. Obok radykalnej biedy dotykającej ludność dawnej dumnego kraju, widzimy kipiące od luksusu osiedla przeznaczone dla nowej wierchuszki, a Imperium nie ustaje w staraniach, żeby jeszcze bardziej docisnąć pognębiony już i pozbawiony godności lud.Na szczęście na scenę wydarzeń wkracza nasz główny bohater Lelouch Lamperouge. Brytańczyk i jedno z wielu wydziedziczonych dzieci Wielkiego Imperatora, który wszczyna krwawą rebelię, by po trupach, dotrzeć do swojego ojca. 

Code Geass aż kipi od materiału na potencjalną sesję Towarzyszy. Chcielibyście, żeby wasz Patron nabrał nieco bardziej dramatycznego sznytu? Albo, żeby Żołnierz, z każdą akcją zatracał się w krwawym szaleństwie? Może macie ochotę na bunt osadzony w nie tak odległej przyszłości? W tym anime znajdziecie wszystko czego potrzebujecie. Inspiracje dotyczące rewolucji w świecie alternatywnym, imperializmu, budowy ciekawego wroga i całej masy świetnych pomysłów na komplikacje, którymi MG może popsuć plany swoim graczom.

Anime jest prawdziwą skarbnicą dla Towarzyszowych odniesień, mimo że główny bohater (jako syn Imperatora) zdecydowanie nie jest typowym chłopakiem z osiedla. I wydaje się, że dotykamy tu pewnej istotnej i dużo szerszej kwestii. Anime które tak wiele trudu wkłada w świetne zarysowanie antagonisty oraz pokazanie świata i rozpaczliwej walki o wolność, z drugiej strony dopatruje się źródła buntu i zmiany w motywie wybrańca, który OCZYWIŚCIE wywodzi się z klasy rządzącej. 

Zanim zaczniecie rzucać kamieniami, podkreślamy: narracyjnie wszystko działa i znamy (oraz kochamy) takie motywy z całej masy filmów i książek. Nie jest to też bezpośredni zarzut do samego anime, w którym również wszystko jakoś się spina i ma sens. Jednak to interesujące jak często historie o buncie i rebelii potrzebują bohaterów o tej krwi błękitnej, którzy przyjdą i załatwią sprawę, bo zwykli ludzie nie są najwyraźniej dostatecznie zdeterminowani.

A jaka jest wasza perspektywa? Przyznajcie się, czy tworząc postać do erpegów wolicie bohatera z ludu czy raczej tworzycie skomplikowane backstory z wielkim dziedzictwem i motywem wybrańca? Bez względu na preferencje, pamiętajcie, że w Towarzyszach wszyscy są sobie równi i nawet jeżeli wasz Patron będzie siostrzeńcem samego króla, to zasadniczo nie będzie mu to dawało żadnych dodatkowych punktów! Komentarze są wasze.

ZOBACZ TEŻ!

Towarzysze ogólnie

Sesja 0

Sesja 0. Dla niektórych zbędny trud, który można by przerzucić na MG, dla nas absolutna podstawa fajnych sesji. Jeżeli już zebraliście ekipę, która chce razem

Towarzysze ogólnie

Więzi – relacje towarzyszy

Towarzysze to nie tylko gra o rewolucji, ale przede wszystkim o ludziach z ich marzeniami, wadami i dramatami. Każdą z waszych postaci opisuje pięć Atrybutów.

Towarzysze ogólnie

Drogi ku rewolucji!

Rewolucje mają bardzo różny przebieg. Od kończącego się dantejskimi scenami krwawego buntu, aż do budowania struktur partyjnych i legalnych wyborów. Towarzysze umożliwiają wam przeprowadzenie rebelii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *