Kalejdoskop rewolucji: „Z” 1969

Udostępnij ten post!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

„Boża łaska nie opromienia Czerwonych” grzmi szef żandarmerii wojskowej w filmie „Z” z 1969 roku. Działo reżysera Costa-Gravasa zdobyło dwa Oscary i było jednym z ważniejszych kinowych hitów swoich czasów. Było też ważną inspiracją dla autora Towarzyszy W. M. Akersa i dlatego nasz filmowy kalejdoskop rewolucyjnych inspiracji zaczynamy właśnie od tego obrazu.

Film otwiera wyżej przytoczone przemówienie szefa żandarmerii. Przypadek? Nic z tego. Konkluzją przemówienia jest porównanie wrogich ideologii do pleśni, którą trzeba bezwzględnie usunąć z owocodajnej winorośli narodu. Tą pleśnią są oczywiście Towarzysze! Ludzie silnych przekonań, których serca znajdują się po lewej stronie, w sensie zarówno anatomicznym jak i politycznym.

Na celowniku szefa żandarmerii znajdują się absolutnie wszystkie „izmy” takie jak socjalizm, anarchizm, imperializm, komunizm i chyba najgorzej przez niego oceniony (w końcu jest wojskowym) pacyfizm. Przemówienie nie tylko wprowadza nas w atmosferę życia w kraju pod butem wojskowej junty, ale też zarysowuje tło do dalszych wydarzeń.

Podczas gdy militarna wierchuszka cieszy się wieczornym występem teatru Bolszoj, pacyfistyczni działacze dwoją się i troją, aby zorganizować przemówienie lewicowego deputowanego, opowiadającego się za nuklearnym rozbrojeniem. Protest szybko eskaluje. Pojawiają się podstawieni przez władze zadymiarze, a całe zgromadzenie zamienia się w niekontrolowany przez policję chaos, wykorzystany do przeprowadzenia skutecznego zamachu na deputowanego. Sprawa zostaje szybko wyciszona, a całe zajście uznane za tragiczny wypadek. Nieugięci działacze (z przydzielonym do sprawy śledczym na czele) próbują odkryć zakopaną przez władze prawdę mierząc się z tajemniczymi zniknięciami świadków, groźbami i obojętnymi na krzywdę ludzką politykami.

I choć w erze szybkich akcyjniaków i wciskających w fotel thrillerów, film może nieco trącić myszką, to w kontekście Towarzyszy wciąż sprawdza się znakomicie. Świetnie zarysowany przeciwnik, którym nie jest jeden człowiek, a raczej bezwzględny i pozbawiony uczuć monolit władzy wciąż sprawia, że widz ma ochotę chwycić za transparent i działać. Do tego brak dynamicznego montażu i jakiejkolwiek choreografii bójek budują realizm scen. Owszem obraz kobiety rozpaczliwie okładającej agresora torebką może wydawać się komiczny, ale jeżeli ktoś z was był na proteście, który wymknął się spod kontroli to być może dostrzeże również smutną wnikliwość tego obrazu.

Bez względu na to czy kochacie stare kino, czy wręcz przeciwnie nie możecie się skupić na niczym co ma choć trochę wolniejszą narrację niż „LEGO Przygoda”, szczerze polecamy ten film jako inspirację do sesji. Warto zarezerwować jeden z upalnych wieczorów, kiedy jakakolwiek aktywność wykracza poza ludzką siłę, obejrzeć „Z” i wczuć się w klimat rewolucji, którą już niedługo będziecie mogli odegrać razem z Rewolucyjnym RPG wydawanym przez Triglav Studio.

PS: Pierwowzorem ofiary zamachu z filmu Costa-Gravasa był grecki polityk Gregoris Lambrakis, zamordowany w 1963 roku. Po jego śmierci na murach zaczęło się pojawiać grafity litery „Z” (greckiego „Ζει”) oznaczającej „on żyje”, co było wyrazem trwania ducha oporu, nawet po śmierci jego lidera. Niech ten duch nigdy nie zniknie!

ZOBACZ TEŻ!

Towarzysze ogólnie

Sesja 0

Sesja 0. Dla niektórych zbędny trud, który można by przerzucić na MG, dla nas absolutna podstawa fajnych sesji. Jeżeli już zebraliście ekipę, która chce razem

Towarzysze ogólnie

Więzi – relacje towarzyszy

Towarzysze to nie tylko gra o rewolucji, ale przede wszystkim o ludziach z ich marzeniami, wadami i dramatami. Każdą z waszych postaci opisuje pięć Atrybutów.

Towarzysze ogólnie

Drogi ku rewolucji!

Rewolucje mają bardzo różny przebieg. Od kończącego się dantejskimi scenami krwawego buntu, aż do budowania struktur partyjnych i legalnych wyborów. Towarzysze umożliwiają wam przeprowadzenie rebelii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *