PbtA – z czym się to je?

Udostępnij ten post!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
PbtA! Skrót, który dla fandomu nie ma tajemnic, ale dla tych, którzy zaczynają przygodę z RPG wciąż może wydawać się nieco niezrozumiały. Jednak nie trwóżcie się Towarzysze! Wyjaśniamy!
Jest to standard mechaniki gier fabularnych oparty o przełomową grę Świat Apokalipsy stworzoną przez Meguey i Vincenta Bakerów (PbtA, czyli Powered by the Apocalypse). Gry spod tego znaku kładą nacisk na wspólne opowiedzenie historii. Dlatego większość z nich ma mechanikę dość uproszczoną względem klasycznych gier fabularnych. Próżno tu szukać długich tabel ze statystykami. Wszystko jest narracyjne i zafiksowane na odgrywaniu postaci, z naczelną zasadą „Jak chcesz, żeby twój bohater coś zrobił, to opisz JAK to robi”. W większości gier PbtA autor systemu opisuje kilka archetypów postaci, spośród których gracz wybiera swojego faworyta, dodając szczegóły i umiejętności, które sprawią, że będzie on wyjątkowy. W przypadku Towarzyszy będziecie mogli grać m.in. Artystą, Profesjonalistką czy Robotnikiem, o czym szczegółowo opowiemy w kolejnych postach*.
Kiedy gracze mają swoje postaci, przychodzi czas na Ruchy. W przypadku Towarzyszy każdy gracz dysponuje tzw. ruchami podstawowymi oraz kilkoma ruchami specjalnymi, charakterystycznymi dla danego archetypu. Kiedy podczas opowiadania historii, wasi bohaterowie aktywują opisane w podręczniku Ruchy (np. Podejmij Ryzyko, w przypadku wskakiwania do pędzącego pociągu), MG informuje ich o tym i prosi o rzut kośćmi, żeby sprawdzić czy akcja zakończyła się sukcesem czy porażką.
A jak wyglądają wasze doświadczenia z PbtA? Hit czy kit i dlaczego? Dajcie znać w komentarzach!
A tym, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o mechanikach PbtA polecamy skarbnicę wiedzy w postaci wpisu Aarona Marksa.
*Dlatego koniecznie polubcie nasz profil i bądźcie na bieżąco! Zarówno postacie jak i ruchy Towarzyszy są (mówiąc w absolutnym sekrecie) ekstra.

ZOBACZ TEŻ!

Towarzysze ogólnie

Sesja 0

Sesja 0. Dla niektórych zbędny trud, który można by przerzucić na MG, dla nas absolutna podstawa fajnych sesji. Jeżeli już zebraliście ekipę, która chce razem

Towarzysze ogólnie

Więzi – relacje towarzyszy

Towarzysze to nie tylko gra o rewolucji, ale przede wszystkim o ludziach z ich marzeniami, wadami i dramatami. Każdą z waszych postaci opisuje pięć Atrybutów.

Towarzysze ogólnie

Drogi ku rewolucji!

Rewolucje mają bardzo różny przebieg. Od kończącego się dantejskimi scenami krwawego buntu, aż do budowania struktur partyjnych i legalnych wyborów. Towarzysze umożliwiają wam przeprowadzenie rebelii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *